Covid Vaccination as well as Covid Vaccine records are required.  No food in the tournament hall. 

          BCC Championship 2022

FM Ruiyang Yan, Ruth Haring National Champion for 2021, and 2022  as well as 2021 BCC Champion

Start Date: 7:00pm Friday, November 4th (Registration closes at 6:50pm.)

Location: 2622 San Pablo Ave, Berkeley, Ca

Tournament Format: Seven rounds, one game every Friday at 7pm.
Rounds: November 4th, 11th, 18th, 25th,  December 2nd, 9th, and 16th.

Fee: $80
GM’s, IM’s, and NMs free.
(Entry fee deducted from winnings.)

Time Control: G/90, 30 second increment.  If a player is more than 30 minutes late, their game will be forfeited.

Tournament is USCF rated.

Prize fund: $1,000.00
1st Place $400: 2nd Place $200
1st U2000 $155: 1st U1800 $145: 1st U1600  $100.

 

“Nobody ever won a game by resigning!” Ralph Nagel vs Frisco Del Rosario Round 1. Here white resigned, but white could of gained an advantage by playing the next two moves accurately!

Experience vs Youth! Berkeley Chess Club’s Youngest Member Jayden Xu (10 years old) battling it out against our most experienced Member Alan Glasscoe. In this Game Experience beat youth!

Byes: 
Max number of half point byes: 3

Half point byes are available for all rounds (maximum three), but those

for round 6 must be selected before round one and are irrevocable.

Number of rounds in tourney: 7
Bye note: No bye’s for the final round!

USCF: Tournament will follow USCF rules. USCF membership must be current through the end of the tournament. Do you need to renew your USCF Membership? Renew here!

Current Pairings

Pairings for Round 6. 2022 Berkeley Championship

Bd Res White Res Black
1   Elliott Winslow   Alex Hay Shrauger
2   Peter Sherwood   Frisc Del Rosario
3   Ezra G Stuetzel   Henry Benaid
4   Zeno Kalonaris   Tobias Stowell
5   Marlon Rigel   Mark Gregor Paetz
6   Sebastian Fotouhi   Kayven Riese
7   Mohammad R Asgari   Mohammad Soltani
8   Eliza Shaughnessy   Noah Levine
9   Alexander Oliver   Nicholas Reed
10   Daniel Sisti   Ralph Nagel
11   Grishma Raj Dahal   Kevin Clark
12   John Edwards-el   Ana Hortillosa
  ½ Michael Walder   BYE

 

Pairings for Round 5. berkeley senior championship: senior

Bd Res White Res Black
1   IM Timothy W Taylor (2359 3.5)   IM Vince McCambridge (2329 3.5)
2   Farid Mark Watson (1924 3.0)   IM Elliott C Winslow (2234 3.0)
3   NM Roger M Poehlmann (2255 2.5)   NM Michael Walder (2102 2.5)
4   Michael J Kenny (1918 2.5)   Clarence E Lehman (1900 2.0)
5   Scott McCargar (1823 2.0)   Michael Ho (1862 2.0)
6   Frisco Del Rosario (1918 1.5)   Mohammad Soltani (1738 2.0)
7   Fredric Dutter (1969 1.5)   Jeff Andersen (1631 1.5)
8   Thomas E Boyd (1600 1.5)   Samuel Za Agdamag (1631 1.5)
9   Ralph Nagel (1357 1.5)   John Edwards-El (966 1.0)

Current Standings

SwissSys Standings. 2022 Berkeley Championship

# Name Rating Post Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Total
1 Elliott Winslow 2258 2266 W13 (w) W24 (b) W2 (w) W3 (b) B— 5.0
2 Michael Walder 2035 2036 W7 (b) W12 (w) L1 (b) B— B— 4.0
3 Frisc Del Rosario 1944 1952 W14 (w) D6 (b) W4 (w) L1 (w) W13 (b) 3.5
4 Alex Hay Shrauger 1923 1917 W28 (b) W9 (w) L3 (b) W19 (w) H— 3.5
5 Ezra G Stuetzel 1711 1721 H— W27 (b) W16 (w) H— H— 3.5
6 Henry Benaid 1688 1747 W26 (b) D3 (w) W11 (b) H— D9 (w) 3.5
7 Peter Sherwood 1664 1714 L2 (w) W20 (b) W17 (w) D10 (w) W11 (b) 3.5
8 Tobias Stowell 1704 1683 L16 (b) W23 (w) H— W18 (b) D10 (w) 3.0
9 Zeno Kalonaris 1695 1689 W25 (w) L4 (b) D14 (w) W23 (b) D6 (b) 3.0
10 Marlon Rigel 1679 1691 W19 (w) D11 (w) H— D7 (b) D8 (b) 3.0
11 Kayven Riese 1900 1858 W27 (w) D10 (b) L6 (w) W14 (b) L7 (w) 2.5
12 Mark Gregor Paetz 1709 1689 W18 (w) L2 (b) L13 (w) B— H— 2.5
13 Mohammad Soltani 1659 1673 L1 (b) W26 (w) W12 (b) H— L3 (w) 2.5
14 Mohammad R Asgari 1589 1590 L3 (b) W28 (w) D9 (b) L11 (w) W19 (b) 2.5
15 Eliza Shaughnessy 1500 1494 H— H— H— H— D17 (b) 2.5
16 Sebastian Fotouhi 1307 1384 W8 (w) D17 (b) L5 (b) H— H— 2.5
17 Nicholas Reed 1416 1410 H— D16 (w) L7 (b) H— D15 (w) 2.0
18 Noah Levine 1367 1362 L12 (b) H— W22 (w) L8 (w) H— 2.0
19 Daniel Sisti 1284 1289 L10 (b) W22 (b) W21 (w) L4 (b) L14 (w) 2.0
20 Ralph Nagel 1264 1266 U— L7 (w) W26 (b) H— H— 2.0
21 Grishma Raj Dahal 879 1033 U— U— L19 (b) W27 (w) W26 (b) 2.0
22 Alexander Oliver unr. 1062 H— L19 (w) L18 (b) H— W25 (w) 2.0
23 Kevin Clark 1391 1376 L24 (w) L8 (b) W25 (b) L9 (w) H— 1.5
24 Adam Benj Stevens 1749 1751 W23 (b) L1 (w) 1.0
25 John Edwards-el 959 934 L9 (b) H— L23 (w) H— L22 (b) 1.0
26 Ana Hortillosa 947 922 L6 (w) L13 (b) L20 (w) W28 (b) L21 (w) 1.0
27 Jimmy Qinmo Fan 1465 1414 L11 (b) L5 (w) H— L21 (b) 0.5
28 Shanhuan Fan unr. 514 L4 (w) L14 (b) H— L26 (w) 0.5

SwissSys Standings. Cal State Senior: Cal Senior 3 day

# Name Rating Post Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Total Prize
1 Timothy W Taylor 2275 2285 W8 (w) W5 (b) W4 (b) W3 (w) D2 (w) 4.5 500.00
2 Elliott Winslow 2252 2254 W12 (b) W10 (w) D3 (b) W7 (w) D1 (b) 4.0 250.00
3 Michael Walder 2095 2106 W7 (w) W6 (b) D2 (w) L1 (b) W8 (b) 3.5 100.00
4 Stewart Katz 1864 1894 H— W13 (b) L1 (w) B— W6 (w) 3.5 150.00
5 Frisco Del Rosario 1924 1913 B— L1 (w) L7 (b) W9 (w) W10 (b) 3.0  
6 Mohammad Soltani 1600 1703 W9 (b) L3 (w) W12 (b) W10 (w) L4 (b) 3.0 150.00
7 Rico Adkins 1701 1734 L3 (b) B— W5 (w) L2 (b) H— 2.5  
8 Damian Nash 2026 2008 L1 (b) W11 (w) D10 (b) H— L3 (w) 2.0  
9 Vijay Aher unr. 1423 L6 (w) L12 (w) W11 (b) L5 (b) B— 2.0 150.00
10 Michael J Kenny 1903 1869 B— L2 (b) D8 (w) L6 (b) L5 (w) 1.5  
11 Steven J Holtz 1174 1161 H— L8 (b) L9 (w) H— H— 1.5  
12 Rahim Gran 1920 1895 L2 (w) W9 (b) L6 (w) U— U— 1.0 100.00
13 Thomas F Maser 1900 1884 H— L4 (w) H— U— U— 1.0 100.00

 

SwissSys Standings. Calchess Women’s State Championship

# Name Rating Post Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Total Prize
1 Railia Borobova 1925 1965 W4 (w) W3 (b) W2 (w) W5 (b) W7 (w) 5.0 500.00
2 Anika Rajaram 1911 1900 W11 (b) W6 (w) L1 (b) W4 (w) D3 (b) 3.5 250.00
3 Kally Wen 1876 1869 W9 (b) L1 (w) W5 (w) W7 (b) D2 (w) 3.5 250.00
4 Eliza Shaughnessy 1510 1502 L1 (b) W9 (w) W10 (b) L2 (b) D5 (w) 2.5 166.67
5 Katherine Pask 1444 1447 W7 (b) W10 (w) L3 (b) L1 (w) D4 (b) 2.5 166.67
6 Rhianna Jane Lope 1023 1022 W8 (w) L2 (b) L7 (w) H— W10 (b) 2.5 166.67
7 Kubraa Adoni 860 952 L5 (w) W8 (b) W6 (b) L3 (w) L1 (b) 2.0  
8 Ana Hortillosa 772 754 L6 (b) L7 (w) W11 (w) H— H— 2.0  
9 Wendy Muse Sinek 577 576 L3 (w) L4 (b) H— X11 H— 2.0  
10 Jackie Pa Cowgill 1013 979 B— L5 (b) L4 (w) H— L6 (w) 1.5  
11 Pranathi He Gorur 520 505 L2 (w) B— L8 (b) F9 U— 1.0  

Berkeley Chess Club all time winners

The following list is for those that got clear first or tied for first place in any BCC Marathon since

the 2007 BCC Grand Re Opening until the end of 2020

1)NM Roger Poehlmann 20 wins!

2)IM Elliott Winslow
19 wins (3 in a row!) 2 with a Perfect score 6/6!
3)IM Ladia Jirasek
13 wins (5 in a row!) 1 was a Perfect score 6/6!

4) Farid Watson 7 wins 5)NM Todd Rumph 6 wins 6)NM Derek O'Connor: 6 wins 7)Steven Krasnov 5 wins 8)Greg Lope 4 wins 9)WFM Uyanga Byambaa 4 wins two with perfect 6/6 scores! 10)FM Robin Cunningham 4 wins 11)Salar Jahedi 4 wins 12)2 wins each. FM Ruiyang Yan, IM Josiah Stearman, NM Michael Lei Wang, Joshua Cao, Ethan Chamberlain, NM Robert Hatarik, David Trestor, Craig Andries

Playable Games

Game Archives

 

NOTICE:  Your registration is not complete until you receive an email confirmation. 

Tournament Name

Dates

Times

Winner

Sign up / Details

IM John Grefe Marathon January 7th-Feb 11th Friday’s 7:00pm $60

FM Ruiyang Yan

IM Elliott Winslow

EXPRESS REGISTRATION
GM Koltanowski Marathon Feb 18th-March 25th Friday’s 7:00pm $60 IM Elliott Winslow EXPRESS REGISTRATION
GM Walter Browne Marathon April 1st-May 13th Friday’s 7:00pm $60 IM Elliott Winslow EXPRESS REGISTRATION
Neil Falconer Marathon May 20th-June 24th Friday’s 7:00pm $60 Frisco Del Rosario EXPRESS REGISTRATION
GM Jesse Kraai Marathon July 1st-Aug 5th Friday’s 7:00pm $60 IM Elliott Winslow EXPRESS REGISTRATION
GM Marcel Sisniega Marathon Aug 12th- Sept 16th Friday’s 7:00pm $60 IM Elliott Winslow EXPRESS REGISTRATION
GM Daniel King Marathon Sept 23rd- Oct 28th Friday’s 7:00pm $60 IM Elliott Winslow EXPRESS REGISTRATION
BCC Championship Nov 4th- Dec 16th Friday’s 7:00pm $80   EXPRESS REGISTRATION